Риболов на пъстърва – каква е тайната му?

1851
Риболов на пъстърва – каква е тайната му?
Снимка: БГНЕС

Топлото време предполага повече часове, прекарани на открито, а риболовът е приятен начин да споделите уикенда с приятели. Една от най-желаните от рибарите като улов риби у нас заради несравнимите вкусови си качества, е пъстървата. Не е случайно, че я наричат „царицата на рибите“ – название, което се дължи на вкусното месо на тази хищна риба. Във водите ни се срещат няколко вида пъстърва – балканска пъстърва, дъгова, дунавска и черноморска, като балканската, обитаваща чисти високопланински води, е най-разпространена и е обект на спортен риболов.

Уловът на пъстърва не е лесен обаче, рибата е хитра, бърза и изключително ловко се измъква дори на опитни рибари, което прави този риболов на пъстърва още по-примамлив за рибарите, желаещи да се докажат и да се похвалят с едър екземпляр. За да е успешен, са нужни познания, прилагане на трикове, информираност, желание, страст, усилия, опит и естествено – правилните рибарски принадлежности, които ще помогнат при риболов на пъстърва.

Риболов на пъстърва – какво трябва да знаете?

Още: Тази домашна захранка за шаран ще подобри вашия риболов значително

Ако искате да сложите на трапезата едър екземпляр, уловен лично от вас, трябва да имате предвид, че:

  • Пъстървата е активна през топлите месеци – месец май е идеален за риболов на пъстърва, макар че тази година март ни изненадва с много високи температури, които са почти летни, така че рибата се е размърдала и е по-лесна за улов, отколкото беше в ледените февруарски води.
  • Необходима ви е правилната блесна, която да е съобразена с месеца през годината – в случая е все още март, пъстървите все още са мудни и мързеливи и блесната трябва да бъде колкото е възможно по-видима за пъстървата, както и по-близо до нея, за да реагира. Опитните рибари, бележещи постижения при риболов на пъстърва, препоръчват блесна, която при задържане и бавно водене да върви възможно най-близо до дъното.
  • Червеният цвят ви помага. Или поне така твърдят рибарите, които се хвалят с отлична слука през март. Мнозина, отбелязали успех, твърдят, че част от постиженията им се дължат именно на избора на блесна с меден или червен цвят, която да привлече мудната риба и да я накара да се разбърза и да напада.
  • Ако не откриете точната блесна, не се притеснявайте, дори е по-уместно и с по-големи шансове за успех, ако заложите на воблер през март и по-студените месеци, който воблер обикновено се води срещу течението, върви по-бавно и предизвиква пъстървата да го атакува, а това означава шанс за улов и пълен тиган вечерта. И отново яркият цвят се препоръчва за по-добър резултат.
  • Март и студените месеци са подходящи и за изпробване на риболов с примамка муха. Муха на спининг може да се окаже повече от успешно решение за мартенските рибари на пъстърва. Опитните препоръчват мухарските примамки именно за февруари-март и са готови да се закълнат в успеха на този метод за риболов на пъстърва.

Естествено, че всичко, което обсъждаме, е валидно за този сезон, за балканската пъстърва и за страната ни. Всеки сезон поставя своите предизвикателства пред рибарите, защото поведението и предпочитанията на пъстървата се променят, така че това, което е най-работещо през март, може да е окаже напълно безполезно през лятото. Различните видове пъстърва имат своите различни характеристики, местообитания, начин на живот и се ловуват по различен начин. Реката – малка, средна, пълноводна, бавна, бърза и т.н. също оказва влияние. Така риболовът на пъстърва, а и на всяка риба, изправя рибарите пред десетки въпроси и изисквания, подчертава важността да се познават характера и поведението на всяка риба, която искаме да уловим, през различните месеци от годината, както и да знаем кога уловът ѝ е забранен, за да не нарушим закона.

Желаем търпение, удоволствие от риболова и наслука, защото балканската пъстърва и наистина изкушение за сетивата, което, веднъж вкусили, няма да забравите.

Още: България е световен шампион по риболов

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

5 важни стъпки за излизане от токсична връзка без разбита психика

Лош дъх - как да го предотвратите и да се отървете от него

Хартиена карта, пари и още 6 неща в колата, носещи големи неприятности

Най-новите вечерни модни тенденции за сезон пролет/лято 2024

Пророчески сънища, способност да лекувате и още 5 признака, че сте мощен екстрасенс

Опасности дебнат от градината – какви са те и как да ги избегнем?

Как да разберем дали маратонките са оригинални?

Знаете ли как се размножават костенурките?

Защо е опасно да живеете в едностайни апартаменти - дори не сте подозирали

Какво си мисли психологът след срещата с вас?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com